Skip to content

Radiologia żołądkowo-jelitowa: podejście modelowe

2 lata ago

364 words

Cechą charakterystyczną tego i innych podręczników radiologicznych Eisenberga jest praktyczność. Zajęty radiolog, konfrontując się z nieznanym lub nietypowym wzorem radiograficznym, jest zamierzonym odbiorcą tego niezwykle praktycznego atlasu tekstowego. W miejsce tradycyjnego formatu zorientowanego na chorobę, książka ta jest zgodna z podejściem gamut spopularyzowanym przez Reedera i Felsona, klasyczne Gamuts in Radiology (Cincinnati: Audivisual Radiology, 1975). Zgodnie z tą koncepcją, każdy wzór radiograficzny daje listę możliwych diagnoz lub jednostek chorobowych, które przepuszczają gamę od oczywistych do niejasnych. Tak więc, na przykład, fluoroskopista napotykając niezwykły wzorzec, taki jak liczne defekty wypełniania w jelicie cienkim, może bezpośrednio przejść do obszernej listy dwustu możliwości, począwszy od zespołu Peutza-Jeghersa do guzowatego rozrostu limfoidalnego, podczas gdy podręcznik o chorobie, taki jak jako encyklopedyczna encyklopedia Margulisa i Burhenne a (St. Louis: CV Mosby, 1983) może być mało użyteczna. A jednak ta książka jest czymś więcej niż zwykłą kompilacją list, ponieważ praktycznie każdy wpis jest zilustrowany wysokiej jakości radiogramami i wzmacniany przez jasne dyskusje.
Główny nacisk kładzie się na fluoroskopię barową przewodu pokarmowego i radiografię jamy brzusznej. Uwzględniane są tylko okazjonalne obrazy tomograficzne i komputerowe, na ogół jako korelacje z konwencjonalnymi badaniami. Podczas omawiania dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego wątroba, śledziona i trzustka wykraczają poza zakres tej książki.
Od pierwszej edycji w 1983 roku książka urosła o zaledwie kilka stron, ale strony są teraz większe i zawierają więcej tekstu i ilustracji. Paradoksalnie i szczęśliwie, bardziej zatłoczony tekst w bieżącym wydaniu jest bardziej czytelny z powodu zmiany z formatu pojedynczej kolumny na dwukolumnową. Bibliografie zostały zaktualizowane i rozszerzone oraz dodano wiele nowych ilustracji i jednostek chorobowych. Podczas gdy cena wzrosła, ta książka pozostaje dobrą wartością.
Radiologia układu żołądkowo-jelitowego: Podejście wzorcowe będzie miało wartość praktyczną zarówno dla nowicjuszy, jak i doświadczonego radiologa, który wykonuje zabiegi fluoroskopowe przewodu żołądkowo-jelitowego.
Thomas S. Moore, MD
Medical Center Clinic, PA, Pensacola, FL 32524

[przypisy: endokrynolog czym się zajmuje, fasolka po bretońsku kalorie, dystrofia mięśniowa duchenne a ]

0 thoughts on “Radiologia żołądkowo-jelitowa: podejście modelowe”