Skip to content

Atlas Anatomicznych korelacji w CT i MRI

2 lata ago

386 words

Jest to atlas przekrojowych rysunków anatomicznych z korelacyjnym skanowaniem tomografii rentgenowskiej (CT) i skanowaniem rezonansu magnetycznego (MRI). Anatomiczne rysunki zostały przygotowane przez Wetzel, począwszy od lat 30-tych w Instytucie Anatomii w Tubingen i Uniwersytetu w Würzburgu. W razie potrzeby zaktualizowano terminologię anatomiczną. W niektórych przypadkach rysunki anatomiczne nie były dostępne i zastosowano wycinki anatomiczne. Obrazy z rezonansu magnetycznego i rezonansu magnetycznego wybrano tak, aby odpowiadały jak najbliżej rysunków. Atlas można podzielić na dwie szerokie części. Pierwszy zawiera przekroje anatomiczne, rysunki i obrazy głowy i szyi górnej, w tym koronalne, czołowe pod kątem 50 stopni do linii canthomeatal, strzałkowej i osiowej. Dla każdej orientacji tomograficznej są prezentowane cztery do ośmiu obrazów. Druga część zawiera odcinki osiowe szyi i klatki piersiowej, odcinki osiowe w jamie brzusznej, odcinki wieńcowe i osiowe miednicy kobiecej oraz odcinki osiowe miednicy. Każda część składa się z około połowy książki.
Wysoka jakość i szczegółowe opisy anatomicznych rysunków i przekrojów są godne pochwały; niektórzy mogą chcieć posiadać tę książkę wyłącznie z tych powodów. Skany TK są zasadniczo dobrej jakości. Obrazy rezonansu magnetycznego uzyskano za pomocą skanera 0,5-tesli i 1,5-tesli. Używane są głównie sekwencje ważone T1, sekwencje odzyskiwania inwersji i echa spinowego, a także kilka sekwencji spinowego echa spinowego i ważonego T2. Jakość obrazów rezonansu magnetycznego jest zmienna i nie jest najlepsza, jaką można obecnie uzyskać. Ponieważ istnieje wiele przekrojów anatomicznych dla każdego regionu i badanych jest kilka regionów anatomicznych, anatomia każdego regionu nie jest dogłębnie zbadana. Ponadto pojawiają się rozproszone błędy typograficzne i kilka błędnie oznaczonych skanów MRI i CT.
Podsumowując, niniejsza książka przedstawia szeroką gamę przekrojów anatomicznych, z doskonałymi rysunkami i dobrymi przekrojami. Jakość obrazów medycznych nie jest zgodna z najwyższymi aktualnymi standardami, a obrazy nie są tak dokładnie i starannie oznakowane, jak rysunki. Książka ta przypadnie do gustu osobom zainteresowanym atlasami przekrojowej anatomii o szerokim zakresie anatomicznym i może zainteresować większość radiologów diagnostycznych. Będzie mniej interesujące dla osób poszukujących dogłębnej eksploracji każdego regionu anatomicznego.
Robert M. Kessler, MD
Centrum Medyczne Uniwersytetu Vanderbilt, Nashville, TN 37232

[więcej w: furagin ulotka, elektromiografia, fasolka po bretońsku kalorie ]

0 thoughts on “Atlas Anatomicznych korelacji w CT i MRI”